Dodatkowa przestrzeń pilnie potrzebna! – Czyli aranżacja bardzo małej kuchni z oknem.

Żyjesz w dużym mieście, ale za to w małym mieszkaniu. Chcesz umieścić wszystko w swojej ciasnej, niepraktycznej kuchni. Marzysz o jej rozbudowie, jednak to nie takie proste, gdy nie jesteś pełnoprawnym właścicielem lokalu. Nie połączysz dwóch pomieszczeń, tworząc kompleks kuchenno-jadalny. Co teraz?

Uśmiechnij się, przecież nie ma rzeczy niemożliwych. Wprowadź kilka sprytnych rozwiązań do Twojej kuchni. Musisz opanować kilka trików. To Ty jesteś panem swojego domu i żadne ściany Cię nie ograniczą.  Masz do wykorzystania całą powierzchnię od podłogi do sufitu. Co prawda nie zagospodarujesz w pełni płaszczyzny na samej górze pomieszczenia, ale posłuży do zamontowania odpowiedniego oświetlenia, o którym już za chwilę.

Pamiętaj, że sam możesz wymyślić swój pomysł na aranżację małej kuchni. Masz do tego prawo. Planując, zwróć uwagę na urządzenia AGD, które są niezbędne w każdym pomieszczeniu tego typu. Musi być tam miejsce na naczynia, garnki, patelnie i przyrządy służące przygotowywaniu potraw.

Jakie oświetlenie?

Wróćmy do tematu: oświetlenie. Koniecznie użyj jasnego. Dlaczego? Światło, odbijające się od jasnych ścian, nada wielkości mikroskopijnej kuchni. Warto pomyśleć o dodatkowych LEDach nad samym blatem.

Wytęż wyobraźnię. Jesteś kreatywnym człowiekiem. Posiłkuj się wiedzą na temat kolorów- jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń wnętrz. Mowa tu nie tylko o ścianach, ale także płytkach lub panelach podłogowych.

Praktycznym rozwiązaniem wizualnego zwiększenia obszaru Twoich kuchennych rewolucji są niekryte fronty kuchenne. Twoje szafki mogą zachować swój design, pomimo szklanych wstawek w drzwiach.

Niestety ilość miejsca jest na tyle ograniczona, że musisz zapomnieć o dodatkowych ozdobach do kuchni- mógłbyś stworzyć wówczas niepotrzebne wrażenie bałaganu i chaosu. Mała kuchnia ma to do siebie, że nie może obrazować chaosu. Możesz nadać uroku przestrzeni jedynie przez elementy obowiązkowe do przygotowywania jedzenia.

Wyspa w Twojej kuchni? Dlaczego nie? Wystarczy zmienić tok myślenia i przełamać stereotypy na temat blatów kuchennych. Coś za coś, niestety. Decydując się na wyspę, musisz uwzględnić dodatkową wolną przestrzeń do jej umieszczenia. Będzie do realne, jeśli zrezygnujesz z blatu kuchennego. Wyspa stanie się miejscem przygotowywania posiłków, gotowania i zmywania. Będą tam szafki, które według Twojego wcześniejszego mniemania powinny podpierać ściany. To przełom w mentalności wielu osób, nowoczesne i kreatywne rozwiązanie, które uczyni Twoją kuchnię miejscem nietypowym i niespotykanym.

Skoro nie potrzebny Ci już blat, możesz wstawić do wnętrza szafę, zamiennik wielu szafek ukrytych pod „ladą”. Znajdziesz tam miejsce dla talerzy, sztućców, naczyń niezbędnych do gotowania, a nawet niewielkiej ilości przetworów.

Ekonomia – czyli oszczędność miejsca

Myśląc ekonomicznie- jeśli decydujesz się na zmywarkę, nie planuj dwukomorowego zlewu. Jeśli nie mieszkasz na wsi, masz pod ręką wiele sklepów- nie porywaj się na ogromną lodówkę, która musi pomieści zapas mięsa na pół roku. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca- przemyśl zakup wysuwanego okapu. Ten z kolei jest bardzo potrzebny, gdyż małe pomieszczenie jest powodem szybkiego nagrzewania się całej jego powierzchni. W ciepłe dni okno to za mało, by pozbyć się gorąca powstałego podczas przygotowywania posiłków.

Sumując: odpowiednie światło, kolor ścian i podłogi, sprytne ominięcie rutynowych aranżacji, to sposób na Twoją kuchnię marzeń bez konieczności powiększania jej metrażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *