Przygotowanie stanowiska dla kosmetyczki – co potrzeba?

Gabinety i salony kosmetyczne powinny być miejscem przyjaznym dla klienta oraz ergonomicznie i sanitarnie dostosowanym do pracy kosmetyczki i zabiegów, które salon oferuje. Wpływ na to ma wiele czynników, o które niewątpliwie należy zadbać, aby standard salonu był zgodny z wymaganiami instytucji odpowiedzialnych za ich kontrolę. Spełnienie owych wymogów przyniesie wiele korzyści obu stronom oferowanych usług, a także zwiększy renomę salonu.

Wyposażenie salonu kosmetycznego

Przestrzeń idealna, zarówno dla kosmetyczki oraz jej klientów, powinna mieć wydzielone strefy pracy, być wyposażona w meble, specjalistyczne sprzęty i aparaturę do wykonywania zabiegów oraz oferować dobre jakościowo i sprawdzone produkty i materiały zabiegowe i higieniczne. Meble w salonie kosmetycznym powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, z dużą ilością szafek oraz szuflad, gdzie zmieszczą się wszystkie sprzęty i materiały zabiegowe, a także dokumenty pacjentów. Każdy pracownik salonu kosmetycznego powinien posiadać odzież pracowniczą zgodną ze standardami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także z wymaganiami sanepidu. Planując rozmieszczenie pomieszczeń w salonie, należy skupić się na strefie wejścia, ewentualnej witrynie, a także wydzielić strefę poczekalni i toaletę dla klientów. Przy samym wejściu do salonu należy umiejscowić wycieraczkę, a także wieszak na odzież wierzchnią, co ułatwi utrzymanie porządku w pomieszczeniach. Sama strefa poczekalni powinna być niedaleko wejścia i być wyposażona w wygodne krzesła lub kanapę oraz stolik z ulotkami, cennikiem usług, czy prasą, aby oczekujące zabiegu klientki mogły się zrelaksować.

O czym musi pamiętać każda kosmetyczka?

 Rzeczą niezbędną w każdym salonie kosmetycznym jest apteczka pierwszej pomocy, gaśnica oraz oznaczenia dróg ewakuacyjnych, które powinny być łatwo dostępne i znajdować się w widocznym miejscu. Kolejną istotną kwestią jest miejsce do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, które należy przeprowadzić po każdym obsłużonym kliencie. Zdezynfekowane powinno być również miejsce pracy, aby uniknąć ewentualnego przenoszenia chorób i wirusów. Każde miejsce w salonie, w którym przeprowadza się zabiegi, powinno być wyposażone w ogrzewanie, dokładnie oświetlone i oczywiście czyste. Odrębne i niezależne względem siebie pomieszczenia powinny posiadać drzwi, aby stworzyć prywatność i zapewnić klientom maksimum komfortu. Miejsca przeprowadzania zabiegów powinny być wyposażone w fotele i kozetki obite skóropodobnym materiałem, który jest wygodny, miękki i ponadto łatwo go czyścić. W każdym pomieszczeniu powinna znajdować się umywalka, aby ułatwić utrzymanie czystości podczas zabiegów, kosz na odpady oraz blat roboczy do przygotowania środków kosmetycznych. Niezbędnym dodatkiem będzie także lustro, w którym klient może zobaczyć ostateczny efekt pracy kosmetyczki, a także radio, z którego można puszczać relaksującą muzykę.

Organizacja stanowisk pracy jest zależna od zabiegów, które są w nich oferowane. Miła i profesjonalna obsługa, dobrze przemyślane rozłożenie pomieszczeń i ciekawe, choć przytulne wnętrze zachęcą klientów do korzystania z usług gabinetu. Spełnienie wszystkich norm i zadbanie o komfort klienta i czystość w gabinecie to klucz do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *