Wykończenie mieszkania pod sprzedaż

Na standard wykończenia mieszkania składa się wiele aspektów, w zależności od budżetu, wizji i potrzeb właściciela. Zazwyczaj tego typu nieruchomości rozróżnia się na tę z rynku pierwotnego oraz tę z rynku wtórnego. O tym, czym charakteryzują się te dwa rodzaje mieszkań, ich wadach i zaletach, przeczytać można w poniższym artykule. 

Wykończenie mieszkania

Czas urządzić mieszkanie w odpowiednim stopniu, by móc uczynić je atrakcyjną nieruchomością na rynku. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze inwestycja dużych nakładów finansowych może przyczynić się do znacznego wzrostu ceny inwestycji. Często praca włożona w wykończenie mieszkania pod sprzedaż jest daremna, bo nowi właściciele inaczej wyobrażają sobie wymarzone lokum. Decyzję o zakupie nie zawsze podejmuje się z uwagi na odpowiednią stylistykę, lecz choćby lokalizację na mapie miasta. Przykładowo, młoda para z dzieckiem chętniej kupi mieszkanie w atrakcyjnej cenie w centrum miasta, w pobliżu do ośrodków oświaty i pracy. Pięknie urządzone mieszkanie na obrzeżach pomimo wartości dodanej- nowopowstałej aranżacji- nie będzie istotne. Z kolei osoby ceniące komfort, które nie mają czasu lub chęci na remont „od zera” skuszą się na mieszkanie, które pomimo mniej atrakcyjnej lokalizacji, przyciągnie ich wizerunkowo. Widać więc, że kwestia wykończenia jest indywidualna i warto jest skupić się na konkretnym targecie rynkowym (odpowiednim kliencie), którego oczekiwania chce spełnić inwestor. 

Jak wykończyć mieszkanie? 

W zależności od tego, kim jest inwestor, sprawa wykończenia mieszkania będzie się różnić. Deweloper niewątpliwie zarządza zespołem osób, które niejedną inwestycję doprowadziły do stanu wyjściowego. Indywidualnego właściciela mieszkania czekać może samodzielna praca wykończeniowa, np. remont nieruchomości z rynku wtórnego. Zatrudnienie ekipy remontowej nie zawsze jest opłacalny, zwłaszcza, że charakterystyka tego typu inwestycji daje przyszłym właścicielom wizję zmian. Z założenia mieszkania wykańczają głównie deweloperzy, których mieszkania są w stanie zamkniętym. Przyjmuje się, iż po stronie inwestora leży wykonanie wszelkich instalacji: grzewczej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy wentylacyjnej, wylewek i tynków. Warto nadmienić, że instalacja elektryczna musi być wyposażona w gniazdka- bez nich odbiór techniczny nie jest możliwy. Stan deweloperski jest równoznaczny także z montażem okien, drzwi i ocieplenia. Choć nie jest to konieczne, inwestorzy decydują się na wyposażenie nieruchomości w armaturę i sanitariaty, by zachęcić przyszłego nabywcę do szybszej przeprowadzki w nowe miejsce. Dodatkowo, jeśli mieszkanie posiada dostęp do balkonu-  zostanie on wyposażony w barierki, a w niektórych przypadkach- podłogę. 

Stan deweloperski mieszkania…

… nie jest zdefiniowany. Oznacza to, że konkretny zakres prac dewelopera nie jest zapisany w prawie. Wszelkie ustalenia dotyczące finalnego etapu prac inwestora zależą od indywidualnych ustaleń lub zapisów na umowie kupna-sprzedaży. To dlatego właśnie warto wszelkie ustalenia pieczętować podpisem. Dodatkowo, warto konsultować wszelkie sprawy z ekspertem budowlanym, który wesprze poradami i poinformuje o ewentualnych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego mieszkania. Dzięki temu, że wiele prac po zakupie jeszcze należy wykonać, jest większe pole do popisu w zakresie aranżacji i dobrania wyjątkowych, wymarzonych płytek, terakoty i mebli. Niewątpliwie ile ludzi, tyle pomysłów, dlatego możliwość samodzielnych wyborów będzie tu nieoceniona, a przy okazji jakość wybranych produktów będzie odpowiednia dla kupującego. Przejęcie części wykończeniowej prac nad nowym mieszkaniem pozwala na oszczędności- niektóre prace można wykonać samodzielnie. Niestety nie zawsze do mieszkania w stanie deweloperskim można wprowadzić się do razu. Brak większości elementów wyposażenia spowalnia ten proces. Jednakże możliwość wyboru odpowiedniej ekipy wykończeniowej daje większą gwarancję rzetelności. Choć samo wykończenie mieszkania może dać w kość i być męczącym procesem, warto jednak postawić na swoim i podjąć wyzwanie, by w przyszłości cieszyć się wyjątkowym miejscem, które będzie bezpieczną oazą i miejscem wytchnienia po pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *