Jak urządzić gabinet lekarski?

Każdy gabinet lekarski powinien być wyposażony w odpowiednie sprzęty i meble, w pełni dopasowane i spełniające rolę świadczonych w nim usług. Zatem gabinet każdej specjalizacji powinien posiadać odpowiednie sprzęty. Inaczej powinien być wyposażony gabinet ginekologiczny, okulistyczny, czy lekarza rodzinnego. 

Co jest ważne w urządzaniu gabinetu?

Okna gabinetu lekarskiego powinny być wyposażone w rolety zewnętrzne, wewnętrzne lub żaluzje, aby zasłonić widok z zewnątrz, a drzwi wejściowe powinny być  szerokie i wyposażone w zamek, aby uniemożliwić wejście osobom z zewnątrz w trakcie badania przebywających w gabinecie pacjentów. Aby gabinet lekarski był w pełni funkcjonalny, należy wziąć pod uwagę fakt, że korzystać z niego będą zarówno w pełni zdrowi pod względem ruchowym pacjenci, ale także kobiety z dziećmi i wózkami, osoby niepełnosprawne z obniżoną koordynacją ruchową o kulach lub osoby poruszające się tylko na wózkach inwalidzkich. Dlatego owe pomieszczenie powinno być na tyle kompaktowe i przestronne, a także wykończone w podłogi antypoślizgowe, aby ułatwić pacjentom poruszanie się po gabinecie, a także powinno być pozbawione elementów niebezpiecznych i ruchomych, które mogłyby zawadzać i przeszkadzać w poruszaniu się zarówno pacjentowi, jego opiekunowi, jak i lekarzowi. Ponadto strefy sanitarne np. z umywalką powinny być wykończone płytkami, aby ułatwić czyszczenie i zapobiec przeciekaniu.

Wyposażenie gabinetów lekarskich

Niewątpliwie, cechą wspólną wszystkich gabinetów lekarskich powinno być biurko lekarskie wraz z komputerem i dostępem do Internetu, szafkami i szufladami do przechowywania sprzętów oraz niezbędnej dokumentacji, a także dobre oświetlenie. Ponadto, zarówno fotel pacjenta, jaki lekarza powinien być wygodny z zachowaniem norm i wartości ergonomicznych. W gabinecie powinna znajdować się także kozetka zabiegowa, wieszak na odzież wierzchnią pacjenta, a także parawan, oddzielający miejsce badania od strefy głównej. To ostatnie ma na celu zapewnienie pacjentowi komfortu i prywatności w momencie trwania badania, czy zabiegu. Gabinety przyjmujące najmłodszych pacjentów mogą być wykończone w ciepłe i przyjazne kolory na ścianach, zabawki i inne gadżety, mające na celu minimalizowanie stresu. Gabinet ginekologiczny musi posiadać fotel do badania ginekologicznego, kozetkę do badania USG, a także łazienkę dla pacjentek, w której można się przebrać i przygotować do badania. Gabinet okulistyczny powinien posiadać aparaturę do badania wzroku, czy tablice okulistyczne. Z kolei gabinet stomatologiczny musi posiadać funkcjonalny fotel, sprzęt stomatologiczny i zaplecze sanitarne. Gabinet psychiatry powinien mieć wykończenie uniwersalne i stonowane, z prostymi meblami i roślinami zielonymi, co wpływa pozytywnie na nastawienie pacjentów do terapii.

Gabinety publicznej i prywatnej ochrony zdrowia najczęściej diametralnie się od siebie różnią. Te pierwsze starają się dopasować do norm i warunków wykończenia gabinetu lekarskiego, a te prywatne, starają się ponadto w pełni stworzyć przyjazne i kojące otoczenie. Niewątpliwie jednak, każdy z gabinetów, nie zważając na specjalizację i sposób finansowania powinien być miejscem przyjaznym pacjentowi i sterylnie czystym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *